Anlatımın Özellikleri Nelerdir?

Etkili ve akıcı bir anlatım için kişiler, anlatımın özellikleri üstünde durmalıdır. Yazılı ve sözlü metni daha duru bir hale getiren bazı özellikler bulunur. Bunlara dikkat edilerek daha iyi bir anlatımın ortaya çıkması mümkündür.

Duruluk


Anlatıcının konu üzerinde mutlaka bir amacının olması şarttır. Duruluk kavramı, anlatılanların anlaşılmasını sağlarken, insanlara daha yalın olarak ulaştırılmasını sağlar. Bunun gerçekleştirilmesinin tek yolu ise, anlatımın duru olmasıdır. Anlatımda gereksiz sözlerden kaçınmak amaca ulaşmayı sağlarken, kişilerin dikkatinin bozulmamasına neden olacaktır.

İçtenlik


İyi anlatımın özellikleri arasında samimiyet gelir. Bir anlatıcının sahip olması gereken en iyi özellik içtenliktir. İnanmadan ortaya atılan bir düşünceye başkalarının inandırılması zordur. Bu yüzden gerek sözlü anlatımda, gerekse yazılı anlatımda sözlerin gönülden çıkmış olma şartı aranır. Samimiyetsiz anlatım tarzı ise, güzel ve etkileyici olan anlatımın düşmanları arasındadır.

Akıcılık


Bir anlatımın daha kolay anlaşılması için, akıcı şekilde ortaya çıkarılması gerekir. Kullanılan kelimelerin dile dolaşmaması ve kişilerin bundan rahatsız olmaması sağlanmalıdır. Çok uzun cümleler, kişilerin dikkatini dağıtacak şeyler arasındadır. Bunların yerine kısa ve öz anlatım tercih edilebilir. Anlatımın akıcılığını kesmemek için, bilimsel terimleri kullanmamak gerekir.

Özgün Olun


Son olarak sözlü veya yazılı anlatımlarda başarıyı yakalamak adına, kişilerin başkalarına benzemeden kendi yolunu çizmesi gerekir. Kişinin kendisine özel olarak bir duruş belirlemesi ve o tarzı sürekli sürdürmesi önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir