Dünya Edebiyatının Önemli İsimlerinin Bilinmeyenleri

Edebiyat dünyasının en popüler isimlerinin başına gelen ve pek çok kişi tarafından bilinmeyen ilginç olaylar ufkunuzu açacak.

Tolstoy


1901 yılında Nobel Ödülü kavramı dünyaya kazandırılır. Döneminin en popüler isimlerinden olan Tolstoy’a Nobel Ödülü verilmesi kesin gözüyle bakılıyordu. Hemen herkesin beklentisi olan Tolstoy’a ödül verilmesi gerçekleşmedi. Tolstoy’a ödül verilmemesinin nedeni olarak dar görüşlü olması gösterildi. Politik tutumu jüriyle uyuşmadığından dolayı Nobel Ödülü’nün verilmediği Tolstoy yerine ödül Sully Prudhomme’e verildi.

Edgar Allen Poe


Edebiyat dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Edgar Allen Poe, karanlığı fazla sevmeyenlerden. Karanlıktan korkan yazar için bu korkunun arka planında eğitim hayatının yer aldığı biliniyor. İngiltere’de yatılı olarak eğitim aldığı okulda Matematik öğretmenleri, mezar taşları üzerinden yaş hesaplamaları yapmasını istediğinden dolayı Poe’nun karanlığa karşı yaklaşımı oldukça korku dolu.

Virginia Woolf


Hayvanlara karşı, özel bir ilgiye sahip olan Virginia Woolf kız kardeşiyle olan ilişkisinde hayvan isimleri kullanıyordu. Yayımlanan ilk metni, ailesinin sahipliğini üstlendiği köpek için olmuştu. Virginia Woolf; maymun, sincap ve fareyle iç içe yaşıyordu.

Franz Kafka


Bazı kaynaklara göre günümüzde halen güvenlik önlemi olarak kullanılan baretin Franz Kafka tarafından icat edildiği söyleniyor. İşçi Kaza Sigortası Enstitüsü’nde çalıştığı dönemlerde baretin tasarımını yaparak onu hayata geçirdiği fikri pek çok tarafından kabul edilmiş durumda.

Shakespeare


Shakespeare hakkında yazılıp çizilen çok şey bulunuyor olsa da, vergi kaçırdığı söylentileri diğerlerinin yanında oldukça sönük kalıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir