Edebiyat Tarihinde En Çok Satan Kitaplar

Edebiyat tarihinde gelmiş geçmiş en çok satan kitaplar listesinde listenin baş sıralarında tahmin edilemeyen kitaplar yer alıyor.

İki Şehrin Hikâyesi (A Tale of Two Cities)


Charles Dickens tarafından yazılan A Tale of Two Cities, gelmiş geçmiş en çok satan kitap unvanına sahip oluyor. Fransız Devrimi’nde ve devrimin öncesinde Paris ve Londra’yı işleyen roman; giyotinle idam edilen insanların acısını İngilizlere taşımayı hedeflemişti. Okuyucularına sunduğu ve kendine has anlatımla ele aldığı kitabın 200 milyonu aşkın sattığı istatistiklere yansıyor.

Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings)


JRR Tolkien tarafından 1937-1949 yılları arasında yazılan Yüzüklerin Efendisi, seri olarak biliniyor olsa da ilk olarak tek cilt halinde yayınlandı. Epik fantezi kategorisinde yer alan Yüzüklerin Efendisi, yayıncıdan kaynaklı olarak 3 seri halinde okuyuculara sunuldu. Tolkien tarafından Hobbit’in devamı olarak yazılmaya başlamış olan Yüzüklerin Efendisi, sonraki zamanlarda başlı başına bir kült eser haline geldi.

Küçük Prens (Le Petit Prince)


Küçük Prens, Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan bir eser olmasıyla beraber 140 milyondan fazla sattığı düşünülüyor. 250 farklı dile çevrilmiş olan masalda, bir çocuğun gözünden büyüklerin nasıl bir dünyaya sahip oldukları anlatılıyor. Çocuklar için yazılmış gibi görünse de 2.Dünya Savaşı’na bir eleştiri olarak da değerlendiriliyor.

Hobbit (The Hobbit)


Yüzüklerin Efendisi serisinin başlangıcı olan Hobbit’in satışlarının 100 milyonu aştığı düşünülüyor. Bilbo Baggins’in başından geçen maceraların anlatıldığı Hobbit’te Orta Dünya’nın kaderini yeniden belirleyecek olan Tek Yüzük’ün bulunuşu yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir