Türk Edebiyatının Okunması Gereken Etkileyici Romanları

Geçmişi oldukça uzun yıllara dayanan Türk Edebiyatının mutlaka okunması gereken etkileyici romanları, insanı alıp götürüyor. Usta yazarların elinden çıkan ve bir hayli etkileyici olan romanların dünyasında, birbirinden farklı tarzlar bulunuyor.

Kara Kitap – Orhan Pamuk

Orhan Pamuk, aldığı Nobel Edebiyat Ödülü ile birlikte yazarlığının ne seviyede olduğunu bir kez daha kanıtlamıştı. Kara Kitap, Türk Edebiyat tarihinin şüphesiz ki en önemli eserleri arasında listenin başında yer alıyor. Tek tip anlatım tekniğinin değil, pek çok anlatım tekniğinin kullanılmasıyla beraber aynı zamanda postmodernizmi Doğu anlatımıyla birleştirmeyi başarıyor.

Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Yayımlandığı tarihten günümüze kadar pek çok olumlu ve olumsuz eleştiri alan Tutunamayanlar, bir kült eser olarak ön plana çıkıyor. Türk Edebiyat tarihindeki modernist romanların zirve noktası olarak görülen Tutunamayanlar aynı zamanda postmodernist romanın ortaya çıkışında da ilham kaynağı olmuş durumda.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmet Hamdi Tanpınar

Doğu-Batı çelişkisinin üzerine kurulmuş olan Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyucuya kazandırdığı bakış açısıyla beraber aynı zamanda anlatım tarzıyla da Türk edebiyatına adını altın harflerle yazmayı başarıyor.

Aşk-ı Memnu – Halit Ziya Uşaklıgil

Aşk-ı Memnu, sahip olduğu popülerliği TV dizisiyle ekranlarda yer almasıyla beraber kazandı. Batılı anlamda Türk edebiyatındaki ilk büyük roman olarak kabul edilmesiyle beraber en seçkin yapımlar arasında yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir