Sınav Stresi İle Nasıl Baş Edilir?

Birçok öğrencinin en çok telaş ettiği konulardan biri sınav stresidir. Sınav stresinin belirtileri arasında pek çok şeyi saymak mümkündür. Kalbin hızla çarpması, gerginlik, başarısızlık korkusu, sürekli telaş hali, terleme ve büyük bir heyecan taşıma sınav stresinin belirtileri arasındadır. Sınav stresi olarak bilinen bu konuyu ortadan kaldırmak için bazı stratejiler uygulanabilir. Bunlar sayesinde bu olumsuz durumu azaltmak mümkün olacaktır.

Nefes Egzersizleri Yapın

Uzmanlar nefes egzersizleri yapmanın pek çok kaygıyı ortadan kaldırdığı konusunda hem fikirdir. Özellikle büyük heyecan ve gerginlik içeren anlarda nefes egzersizlerine önem verilmesi gerekir. Sinir, telaş, heyecan, korku veya diğer hislerde nefesin doğru yönetilmesini öneren uzmanlar, daha yavaş nefes alıp vermeyi öneriyor. Böylelikle içine girdiğiniz duygunun şiddetinin azaltılması mümkün olacaktır.

Düşünce Açınızı Değiştirin

Sınav stresi nasıl yenilir diye merak edenler mutlaka bu öneriyi dikkate almalıdır. Sınav stresinin oluşma nedeni başarısızlık korkusu nedeniyle olabilir. Bu nedenle olumlu düşünmeye odaklanarak, sonucun yenilgi olmayacağının kabul edilmesi gerekir.

Planlı Çalışmak

Sınav stresinin ortadan kalkması için planlı şekilde çalışmak ve stresin kaynağını ortadan kaldırmak gerekir. Kendinden tam olarak emin olan kişilerde bu stresin görülme riski de gitgide azalmış olacaktır.

Egzersiz Yapmak

Son olarak sınav öncesi gerginlik durumundan kurtulmak isteyen kişilere egzersiz önerilir. Zihnin boşaltılması için uygun olan bu eylem, duygusal stresi gidermek içinde gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir