Sınavlardan Önce Neler Yapılmalı

Sınavlar, ilkokula başlandığından itibaren hayatın birçok alanında karşımıza çıkan durumlardır. Gerek okul olsun gerekse de başka alanlarda sınavlara tabi tutulmaktayız. Bilgilerin ölçülmesi açısından sınavlar gerçekleştirilmektedir.

Bu sayede kişinin bilgi seviyesine ulaşılmakta ve sınav notları gerekli yerlerde kullanılmaktadır. Okul sınavlarında bireylerin derslerden geçmesini, toplu sınavlarda bireylerin istedikleri okullara yerleşmesini ve iş hayatındaki sınavlarda ise başarılı bireyler işe kabul edilmektedir.

Sınavlar hayatımızın büyük kısmını oluşturmaktadır. Bu duruma çok fazla maruz kalmaktayız. Bunun için sınavlardan önce stres ve başarısızlık korkusu bireyleri sarabilmektedir. Bu bağlamda, bireylerin yapması gereken yöntemler mevcuttur.

Bu yöntemlere uymaya dikkat edilirse bireylerdeki sıkıntı stres biraz daha olsa azalacaktır. Ne kadar çok fazla sınava giriyor olsak da bilgilerin sınanıyor olması bireyleri her zaman için geren bir durumdur.

Sınav stresini azaltmak için yapılması gerekenler


Sınavlar, çok önemli olanlar veya çok önemli olmayan şeklinde sınıflandırılabilir. Genellikle bireyler çok önemli sınavlarda gerilirler. Bu durumda bireyde heyecan, mide ağrısı, bulantı ve benzeri gibi sorunlar ortaya çıkar. Buna bağlı olarak birey bildiklerini de unutabilir.

Bunların engellenmesi için sınavdan önce yapılması gerekenler; sınava iyi bir şekilde hazırlanmak, çalışmayı 1 gün öncesinde bırakmak, 1 gün öncesini rahat ve keyifli geçirmek, sınav günü iyi bir kahvaltı yapmak, nefes egzersizlerini uygulamak, bol bol su içmek. Bu gibi önlemler alındığında streste azalma olduğu gözlemlenecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir