Dolgu Türleri Nelerdir?

Günümüzde pek çok kişi dişçiye gitmemek için büyük bir savaş içindedir. Dişçilerin kullandığı dolgu türleri arasında pek çok çeşidi görmek mümkündür. Kişilerin ihtiyaçlarına göre bunlardan diş yapısına uygun olanlar seçilir.

Dolgu kullanımı özellikle diş bakımını sürekli olarak ihmal eden kişiler için yapılır. Beslenmesine dikkat etmeyen kişiler, dolgu ihtiyacı hissedebilir. Bu yüzden belirli aralıklarla diş bakımını yaptırmak gerekecektir. En etkili diş bakımı yolunun ise dişleri fırçalamaktan geçtiği bilinir. Hastanın sahip olduğu çürüklere bağlı olarak birkaç çeşit dolgu üstünde durulacaktır.

Amalgam Dolgu

Bu dolgu çeşidi oldukça dayanıklı ve ekonomik bir yöntem olarak bilinir. İçerisinde %70 oranında gümüş ve %20 kalay bulunur. Aynı zamanda birkaç element daha içerirken, bu haliyle oldukça dayanıklı bir dolgu olmuş durumdadır. Dolgu diş hekimi tarafından hazırlanarak, dolgu yapılacak oyuk yerlere sıkılır. Birkaç saat içinde dolgunun sertleşeceğini söylemek doğru olur. Bu yöntem daha çok azı dişleri için tercih edilir.

Kompozit Dolgu

Porselen dolgular dişlere estetik bir görünüm vermek için kullanılır. Amalgam kadar dayanıklı olmayan bir dolgu çeşididir. Genellikle diğer türlere göre daha az tercih edilir.

İnlaylar Dolgu

Bir çeşit döküm dolgu çeşidi olarak bilinir. Özel teknik ve hassas bir çalışma gerektiren işlemler arasındadır. Kişinin dişinin oyuğa göre ölçüsü alınır. Ve laboratuvarda dolgusu hazırlanan bir çeşit olarak bilinir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir