Dünyanın Farklı Ülkelerinde Gelinlikler

Dünya her ne kadar global olarak günümüzde kabul ediliyor olsa da, her ülkenin kendisine özgü düğün gelenekleri bulunuyor. Ülkelerin kültürlerine göre değişkenlik gösteren düğün gelenekleriyle ilişkili olarak gelinlerin tercih ettikleri gelinlikler de farklılık gösteriyor.


Nijerya: Düğün için gelinler, 3 farklı kıyafet giyiyorlar. Kafa eşarbı ile birlikte iro ve buba adındaki geleneksel kıyafetler bir arada giyilir.


Hindistan: Hindistan’da gelinler, oldukça süslü ve aynı zamanda ışıltılı gelinlikler giyerler.


Moğolistan: Moğolistan’da gelinlik tamamen milli motiflerin işlendiği tasarımlardan seçilir. Sadelikten gelen gösterişin mevcut olduğu gelinlik giyilmeden önce, gelin evde makyajını kendi başına yapar.


Çin: Çin’de gelinlikler, çoğunlukla kırmızı renkten tercih edilir. Sevgi ve refah sembolü olarak kabul edilen kırmızı haricindeki özellikle koyu renklerin, evliliğin mutsuz olacağınız işaret ettiği rivayet edilir.


Norveç: Gelinlik sade motiflerin işlenmesiyle beraber oluşturulduğu gibi aynı zamanda gelinliğe ek olarak, gelinin taç takması gerekliliği mevcuttur. Taç, Norveç kültüründe gerçekleştirilen düğünlerde oldukça önemlidir ve gelinlikten daha pahalı olması gerekir.


Endonezya: Gelinlik tercihi, bölgeden bölgeye değişkenlik gösteriyor olsa da çoğunlukla gelin ağır nakış süslemelerinin üzerinde yer aldığı ve canlı renklerin bulunduğu gelinlikleri düğünlerde kullanıyorlar.


Gana: Ganalı gelinler, geleneksel olan Kente’yi giyiyorlar. Kente adı verilen gelinlikte; parlak renkli desenler ve çeşitli geometrik şekiller yer alıyor.


Makedonya: Geleneksel düğünlerde Makedonyalı gelinler; kırmızı, altın rengi ve beyaz nakışlı gelinlikler giyiyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir