Öğretmenlerin Kendilerini Sorgulamalarını Sağlayacak Eğitim Filmleri

Günümüzde öğretmenlik mesleği kutsal bir meslek olarak kabul ediliyor olsa da pek çok öğretmen, bu kutsallığın dışına çıkabiliyor. Çocuk ve genç yaşta olan bireylerin eğitimini sağlama görevleriyle meslek hayatlarını şekillendirmiş olan öğretmenlerin kendilerini bazı dönemlerde sorgulamaları gerekiyor. Öğretmenlerin, eğitim hayatında kendilerini sorgulamalarını sağlayacak filmler son derece etkileyici olmalarıyla ön plana çıkıyorlar.

Elveda Çocuklar – Au Revoir, Les Enfants


II. Dünya Savaşı döneminde işlenen bir film olan Au Revoir, Les Enfants’ta Nazi gözetimindeki bir okul içerisindeki sıkı dostluk yaşayan iki öğrencinin hikâyesi anlatılıyor. Nazilerin yönetiminde olmasına rağmen üç Yahudi öğrenciyi okulda saklamayı başaran okul yönetimi, eğitime oldukça farklı bir noktadan yaklaşılabilmesini sağlıyor.

Kara Tahta – Takhte Siah


İran yapımı dram filmi olan Takhte siah, öğretmenliğin ne denli önemli bir sorumluluk gerektirdiğini gözler önüne seriyor. Sırtlarında kara tahtayla eğitim verebilmek için öğrenci arayan öğretmenlerin yaşadıkları zorluklar anlatılıyor.

Koro – Les Choristes


Etkileyici eğitim filmlerinden biri olan Koro, 2004 yapımlı bir dram. Müzik öğretmeninin, sorunlu olan çocuklar üzerinde müzikle yarattığı etki işleniyor. César ödülüne layık görülen Koro, öğretmenleri derinden etkileyecek.

Yerdeki Yıldızlar – Taare Zameen Par


Eğitim ve öğretmenlik mesleğine yönelik olarak çekilen etkileyici filmlerden biri olan Taare Zameen Par, tam anlamıyla bakış açısının genişlemesini sağlıyor. Yaramaz, tembel ve kavgacı olarak nitelendirilen bir çocuk olan Ishaan’ın sürekli dışlanmasına karşın; resim öğretmeni ona olan yaklaşımıyla birlikte fark yaratıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir