Türkiye’de Dünya Mirası Listesinde Olan 6 Yer

Türkiye, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla beraber dünyanın en önemli konumlarından birinde yer alıyor. Her açıdan farklı güzelliklere sahip olmasıyla beraber her yıl milyonlarca turist Türkiye’yi ziyarete geliyor. Türkiye’deki Dünya mirası listesinde yer alan 6 yer nefes kesici atmosferleriyle büyülüyor.

Tarihi Yarımada


Roma, Bizans ve Osmanlı’ya başkentlik yapmış olan İstanbul’da yer alan Tarihi Yarımada, İstanbul’un göz bebeği olmasıyla beraber benzersiz bir manzaraya da ev sahipliği yapıyor.

Sivas Divriği Ulu Camii ve Şifahanesi


İslam mimarisinin ilham kaynaklarından olan ve iki kubbe, bir türbe olacak şekilde tasarlanan caminin bitişiğinde yer alan hastaneden meydana gelen yapılar; mimarisinin yanında Anadolu motiflerini de yansıtıyorlar. Geleneksel motiflerin harmanlanmasıyla beraber dış görünümüyle büyüleyen yapılar günümüzde dünya mirası listesinde yer alıyor.

Hattuşaş


Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Hattuşaş’ta farklı dönemlerden günümüze kadar ulaşan kalıntılar yer alıyor. Tarih sahnesinde önemli bir yere sahip olan Hattuşaş’ta kutsal alanlar, surlar ve kapılar yer alıyor.

Nemrut Dağı


Gün doğumu ve gün batımının benzersiz bir şekilde izlenebilmesine olanak sağlayan Nemrut Dağı, dev heykelleri ve anıt mezarları barındırıyor.

Xanthos ve Letoon


Fethiye yakınlarından bulunan Xanthos ve Letoon tarihe tanıklık edebilmeye olanak sağlıyorlar.

Pamukkale Travertenleri


Kalsiyum oksit içeren suların oluşumunu sağladığı ihtişamlı beyaz Pamukkale travertenleriyle enfes görüntüsüyle beraber dünya mirası listesinde yer alan bir başka yer oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir