“Herkes Neden Benden Hoşlanıyor” Hastalığınız Var mı?

Eros hastalığı adıyla da bilinen bir hastalık olan erotomani, bir kişiye karşı değil kişilere karşı takıntılı ve karşılıksız olarak platonik aşk sendromu olarak da tanımlanıyor. Sanrı bozukluğu hastalığı olarak teşhis edilen ve psikolojinin ilgi alanına giren herkes neden benden hoşlanıyor hastalığına sahip olunup olunmadığını öğrenebilmek kişisel olarak sorulan sorularla mümkün oluyor.


Gerçekte var olmayan bir durum olması itibariyle, teşhisin doğru koyularak profesyonel destek alınması gerekiyor. Aksi takdirde sosyal hayata olumsuz açıdan oldukça büyük olumsuzluğu beraberinde getiriyor. Eros hastalığı yani erotomanide kişilerin sanrıları sürekli olarak devam ediyor. Geçici bir durum olmaması sebebiyle sanrı belirli bir sitem dâhilinde ilerliyor.


Erotomanik kişiler, çok sevildiklerini düşündükleri gibi aynı zamanda kendilerine sevgi duyan yani âşık olan kişilerin neden bunu belli etmedikleri konusunda sürekli olarak düşünce içerisinde oluyorlar. Erotomani hastalığına sahip olanlar, kendisine ilgi duyan kişilerin delice âşık olduklarını fakat bir türlü duygularını açıklayamayarak sadece belirli şekillerde kendilerine ima ettiklerini sanıyorlar.


Aşkını açıklayamayan kişiler için, aşklarını nasıl itiraf ettirecekleri konusunda günün her anında bunu nasıl gerçeğe dönüştürebileceklerini merak ediyorlar. Karşısındaki kişi veya kişilerin, kendileriyle gizli bir iletişim hali içerisinde bulundukları eros hastalığına sahip olanların takıntı derecesinde yaşadıkları sanrılar olarak bilinir.

Psikolojik bir hastalık olan erotomani, genel itibariyle farklı psikolojik hastalıklarla karıştırılarak tanım içerisine oturtulmaya çalışılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir