Çalışma Hayatında Zaman Yönetimi

Çalışma hayatında en çok karşılaşılan sorunlardan biri olan zaman yönetimi, birçok bireyin büyük sorunu haline gelmektedir. Özellikle üst düzey yöneticilerde zamanı iyi kullanmak ve daha verimli geçirmek birden fazla işe yetişme açısından oldukça önemlidir. Bu bağlamda bireyler yaşamlarını iyi derecede düzenlemeli önceliklerini belirleyerek bunlara göre hareket etmelidirler.

Yaşam şartlarının giderek zorlaşması ve çalışma hayatının giderek artması üzerine bireyler kendilerine yeteri kadar vakit ayıramamaktadırlar. Buna bağlı olarak zaman yönetimi algısının gelişmesi de ortaya çıkmıştır. Zaman yönetiminde bireyler öncelikli işlerine göre plan yaparak çalışmalarını gerçekleştirirler. Çok vakit harcadıkları eylemlerden uzak durmaya çalışırlar.

Toplantıların, telefon görüşmelerinin ve benzeri eylemlerin uzun sürmesi buna örnek olarak verilebilmektedir. Bireyler zamanlarını daha verimli geçirmek için planlama yapmalıdırlar, işlerine odaklanmalıdırlar ve bir işe gerekenden fazla zaman ayırmamalıdırlar. Aynı şekilde çalışma ve yoğunlaşmaların yanı sıra dinlenmelerini kesinlikle aksatmamalıdırlar. Daha iyi konsantrasyon için dinlenme şarttır.

Etkili Zaman Yönetimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zamanı etkili bir şekilde değerlendirmek için bireyler öncelikle eksikliklerini tespit etmelidirler. Eksiklerini belirlerler ise hem kendilerini hem de zamanlarını etkili bir şekilde yönetebilirler. Zaman yönetimi, bireylerin kararlı ve planlı olmalarına bağlıdır. Bu konuda bireyler ne kadar çaba gösterirlerse o kadar başarılı olacaklardır. Planlama, öncelikler, sorumluluklar, teknikler zaman yönetiminin bir parçasıdır. Zaman yönetimi ile çok çalışmak değil verimli çalışmak ön plandadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir