Etkili Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş, bireylerin hayatlarına dair küçük alıntılardır. Alıntılar, yaşadıkları tecrübeler, yaptıkları işler, başarılar ve benzeri gibi özelliklerdir. Özgeçmişler, içerisinde bireylerin yaptıkları faaliyetleri ele alır. Yani, hangi okullarda eğitim gördükleri, hobileri, iş ve yaşam tecrübelerini barındırır.

Bireyler bu kısa bilgilendirmeler ile çalışmak istedikleri iş yerlerine başvurularda bulunurlar. İş yeri değerlendirmelerine göre de işe alınır veya alınmazlar. İş yerlerinin değerlendirme yapma açısından özgeçmişler oldukça önemlidir.

Özgeçmiş, diğer bir adı ile CV, bireylerin işlere başvuru yapmalarını kolaylaştırır. Günümüzde iş arayan bireylerin artması ile firmalar en etkili elemanı özgeçmişlerine bakarak değerlendirmektedir. Bu durumda en etkili özgeçmişe sahip bireyler firmalar tarafından tercih edilmektedir. Bu da daha iyi özgeçmiş hazırlama ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır.

Özgeçmiş Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli

Özgeçmiş hazırlarken, özgeçmişin karmaşık olmaması ve anlaşılır olmasına dikkat edilmelidir. Eğitim görülen okulların, bölümlerin ayrıntılı bir şekilde yazılması önemli, alınan sertifikalar ve eğitimler tarih sırası ile belirtilmeli, yetenekler açık bir şekilde belirtilmeli ve dil seviyeleri belirtilmelidir.

Bunların yanı sıra staj ve iş tecrübeleri en önemlileridir. Bunlar diğerlerine göre biraz daha büyük punto ile yazılmalıdır. Ayrıntılı olarak işe başlama-bitiş tarihi ve işten ayrılma nedeni belirtilmelidir. Ayrıca hobiler son zamanlarda şirket yetkilileri tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Bireyler kendilerini yansıtan ve yapmaktan en çok zevk aldıkları hobileri yazmalıdırlar. Etkili bir özgeçmiş için en az 3 tane referans mutlaka eklenmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir