İş Hayatında Liderliğin Özelikleri

İş ortamında işlerin daha düzenli ve daha sağlıklı ilerleyebilmesi açısından iş bölümleri oluşmaktadır. İşler belirli şekilde ayrılarak herkes kendi yetkisinin olduğu görevi yürütmektedir. İş yerlerinde müdürler, yöneticiler, işçiler gibi çalışanlar görevlerini yerine getirerek işleri yürütmektedirler.

Herkes zerine düşen görevi yerine getirdiğinde işler aksamaz ve düzenli bir şekilde devam eder. Yöneticiler, müdürler, liderler, altlarında çalışanları elemanları idare etmekle yetkilidirler. Tanım genel olarak bu şekilde olsa da aralarında farklılıklar olmaktadır. Her yöneticide liderlik vasıfları bulunmaz.

Yöneticiler, çalışanları yöneterek işlerin düzenli bir şekilde ilerlemesini sağlar. Liderler ise, çalışanları gözlemler, işi en iyi yapabilen çalışana yaptırır. Çalışanlarla iletişimi kuvvetli ve hedefe yönelik çalışmalar gerçekleştiren ve takımını da bu yönde azimlendiren bireylerdir.

Liderlik, insan ilişkilerinin daha kuvvetli olmasını ve bu bağlamda çalışanlardan en iyi ve en aktif şekilde verim alınmasını sağlar. Liderlik vasıfları herkeste bulunmamaktadır. Bu kuvvetli özelliklere sahip olan insanlarda daha ağır basmaktadır. Örneğin, özgüveni iyi olan bireyler lider olma yönünde daha başarılıdırlar.

Liderlik Özellikleri Nelerdir

Liderler, işi ve kişileri en iyi şekilde yönetebilmek için çeşitli özelliklere sahip olmalıdırlar. Özellikle, iyi bir karakter yapısına sahip olmalıdırlar. Birlikte çalıştıkları bireyleri dinlemeli, uyumlu olmalılar, insanları şaşırtabilmeliler, tutkulu olmalı ve kendileri olmalıdırlar. Belirledikleri hedefe takımlarını yöneltmeli ve başaracaklarına inandırmalıdır. Bu şekilde özelliklerin hepsi liderlik özellikleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir