Kariyer Yapmak İçin İş Hayatının Yazılı Olmayan Kuralları

İş hayatına yeni başlayacak olanlar yani kariyerinin ilk adımlarını atacak olanlar için, iş hayatının yazılı olmayan kurallarının bilinmesi oldukça büyük bir önem taşıyor. Kariyerin başlangıç adımlarının doğru atılması, ilerleyen zamanlarda kişilere iş hayatının başarılı olabilmesi açısından oldukça büyük avantajları beraberinde getiriyor. İş hayatı söz konusu olduğunda, genellikle herkesin sahip olduğu tecrübeleri aktarmak istemesi bilgi kirliliğine sebep oluyor. İş hayatının genel olarak kanıksanmış yazılı olmayan kuralları ise herkes için ortak bir nokta.

Yeni İş Bulmadan İşten Ayrılmamak


İşe istemeden gidenler ve hâlihazırda çalıştıkları işten ayrılmak için fırsat kollayanlar, yeni bir iş bulmadan işten ayrılmaması konusunda sıklıkla etraftan tavsiye alınması durumuyla karşı karşıya kalıyorlar. İşten ayrıldıktan sonra işsiz kalmayı göze alamayanlar için bu tavsiye doğrudur. Yeni bir iş bulabilme aşamasında işi bırakmadan önce piyasanın durumunu incelemek doğru bir hamle olacaktır.

Mülakat Aşamasında Maaş Durumu


Kariyer yapmaya başlayacaklar için özellikle ilk iş deneyimi için mülakata gidildiğinde maaş için beklentiler size sorulabilir. İstediğiniz maaşı direkt olarak söylemeniz durumunda belirli sınırları oluşturmuş olursunuz. Mülakatta maaş teklifinizi karşı tarafa bırakmak daha doğrudur. Belirli durumlarda istenilen maaşı söylemek zorunlu hale geldiğinden dolayı bu noktada dikkatli olunması gerekir. Piyasa ve şirketin durumunu mülakata öncesinde değerlendirerek istenilen maaş hakkında bilgi sahibi olunması, mülakatta afallamamak adına önemlidir.

Minimum Çalışma Süreci


Kariyer yapmaya başlayacaklar için iş hayatının yazılı olmayan kuralları arasında girilen işten hemen ayrılmama gerekliliği bulunuyor. 1 yıllık çalışma sürecinin tamamlanması, farklı bir işe girerken CV oluşturmada avantaj sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir