Mülakatlarda Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalı

Mülakatlar, genellikle bir eleme veya bireyleri seçme açısından yapılan görüşmelerdir. Bireyler istedikleri iş veya yüksek eğitime başvurduktan sonra değerlendirilirler ve sonrasından uygun görülenler mülakata çağırılırlar.

Mülakatın iyi olup olmamasına göre de istedikleri iş veya eğitime ulaşabilirler. CV’ler hazırlanıp sunulduktan sonra son aşama mülakattır ve mülakatların iyi geçmesi için yapılması ve dikkat edilmesi gereken çok fazla unsur vardır.

Mülakatlarda Yapılması Gerekenler

Mülakatlarda öncelikle bireyler mülakat odasına girdiklerinde odada bulunanlar ile tokalaşmalıdırlar. Bu tokalaşma da özgüvenli bir şekilde olmalıdır. Yani el ne üstün bir şekilde sıkılmalıdır ne de çok hafif bir şekilde sıkılmalıdır. Mülakat sırasında el hareketleri oldukça önemlidir. Eller masanın üzerinde olmalı, göğüste kavuşturulmamalı ve çok hareketli de olmamalıdır.

Mülakatı yapan kişinin hareketleri, jest ve mimiklerine dikkat edilmelidir. Etkilemek açısından bu kişinin taklidi yapılabilir fakat çok da belli bir şekilde hareketleri yansıtılmamaktadır. Aşırı özgüvenli ve tedirgin bireyler her zaman için kötü bir izlenim bırakmaktadırlar. Bu yüzden bireyler özgüvenli, kibar ve normal olmalıdırlar. Bu şekilde mülakatı yapanları etkilerler.

Mülakatı yapan kişilerin sözü kesilmemeli ve soruları sonun kadar dinlenerek biraz düşünüldükten sonra yanıt verilebilir. Hemen yanıt vermek ve hızlı hızlı nefes alıp vermek oldukça sıkıntılı durumlar ortaya çıkaracaktır.

Bu gibi çeşitli kurallara dikkat edilirse bireyler başarılı mülakat geçirmiş olacaklardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir