Düşen Motivasyonu Artırmanın Yolları

Motivasyon, hayatın her anında direkt olarak kişilerin psikolojini etkiliyor olması sebebiyle oldukça önemlidir. Düşen motivasyonla beraber, hayattan tamamen soğuyabilmek olasıdır. Düşen motivasyonu artırmak için bilinmesi gerekenler sayesinde doğru adımlar atılarak olumlu bir şekilde hayata devam edebilmek mümkündür.

Amacınızı Belirleyin

Motivasyonu artırmak için öncelikle motive olacağınız amacı belirlemeniz gerekiyor. Amaç belirleme sayesinde kendinize bir harita çizmiş olursunuz. Bu haritada ilerleyeceğiniz rotayı bildiğinizden dolayı bireysel farkındalık durumu söz konusudur.

Büyük Düşünün

Düşüncelerinizi ve hayallerinizi hiçbir zaman küçümsemeyin. Motivasyonunuzu artırmak için her zaman büyük düşünmeye odaklanın. Neler yapmak istediğinizi düşündüğünüzde, sizi harekete geçirecek olan mekanizmayı devreye sokmuş olacak ve bununla beraber motivasyonunuzu artırmış olacaksınız. Düşüncelerini kendine saklayan kişilerdeki başarı oranı, düşüncelerini çevresindekilerle paylaşanlara oranla daha yüksektir. Bu sebeple, büyük düşüncelerinizi kendinize saklamanız daha doğru olacaktır.

Kendinizi Ödüllendirmeyi Unutmayın

Herhangi bir şey için motivasyonu artırmada kendinizi ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. Hedefinize giden yolda kendinizi ödüllendirme sistemi sayesinde o hedefe olan inancınız artacağı gibi aynı zamanda çabalamalarınızın sonucunu da yarım bırakmamış olacaksınız.

Korkularınızla Yüzleşin

Korku, genel itibariyle motivasyona olumsuz anlamda etki yaptığı düşünülen bir kavram olsa da bazı korkular motive edici olabiliyor. Korkularla araya çekilmiş olan perdeyi kaldırarak yüzleşmek sınırlayıcı etkenleri ortadan kaldırmada oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Korkularla bireysel olarak yüzleşerek objektif düşünmek motivasyonu artırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir