Girişimci Olmada Motivasyonun Etkisi

Motivasyon, bireylerin içlerindeki enerjinin bütünüdür. Yani bireyler bir işi en iyi şekilde yapabilmek için motive olmaları gerekmektedir. Bu sayede motivasyonun gücü büyüktür. Başarılı olma da özellikle motivasyon ve özgüven çoğunlukla etkilidir.

Başarılı olmak, çok çalışmak veya verimli çalışmak ile elde edilebilmektedir. Başarılı bireyler okul veya iş hayatında üstünlüklerini göstermektedirler. Bunun yanı sıra girişimci olmak, bireylerin kendi kurdukları işleri en başarılı şekilde idare edebilmeleridir. Girişimcilik, bireylerin kendi işlerini kurmaları ve bu yöndeki çalışmalarıdır.

Motivasyon ile başarı ve özgüven artmaktadır. Motivasyon eksikliğinde ise bireylerde tembellik, umursamazlık ve pasiflik görülür. Bu da iş açısından oldukça sıkıntılı bir durumdur. Girişimci olmak için de motivasyon oldukça önemlidir. Bireylerin kendi işlerini kurması ve onu devam ettirmeye çalışmaları kolay bir olgu değildir.

Bireyler bu yolda çoğu zaman aynı heyecan ile devam etmeyebilirler. Bu heyecanın kalmaması motivasyonun düştüğünün göstergesidir. Bu gibi durumlarda bireyler yılmamalı, biraz dinlenmeli ve kaldıkları yerden kendilerine inanarak devam etmelidirler. Girişimcilik bir tutkudur. Her bireyin üstlenebileceği ve kabiliyetinin yetemeyeceği bir iştir. Bireyler kendilerine inandıkları ölçüde başarılı olurlar.

Girişimci Olmada Özgüvenin Önemi

Özgüveni yüksek olan bireyler zorluklarla kolay mücadele edebilirler. Girişimci olma yönündeki engelleri kolaylıkla aşabilirler. Çünkü kişinin kendine güvenmesi bütün zorlukları bertaraf etmede birebirdir. Bu bağlamda en iyi girişimci özgüveni ve motivasyonu yüksek kişilerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir