İş Hayatında Motivasyonun Önemi

İş hayatında motivasyon kavramının çok büyük bir önemi vardır. Kişilerin işlerine daha sıkı sarılmasına neden olan bu kavram, işten alınan verimi fazlalaştırır. Şirketin başarısının devamlılığı açısından iş hayatında mutlaka bu kavramın devam ettirilmesi gerekir.

Motivasyonun Sağladıkları

İş hayatında motivasyonu arttırmaya yönelik çalışmaların getirileri fazlasıyla alınacaktır. Çalışanların bu durumunu artıracak pek çok çalışma başlatılabilir. Bunlardan en çok bilineni ise maaşlara yapılan zamlardır. Çünkü her çalışanın amacı öncelikle paradır. Ekonomik durumların önemi olmadan herkes yapılan zamlara sevinecektir. Bu şekilde yapılan zamların getirisi işlerdeki verimin artması yönünde kendini gösterir.

Bunun yanında sosyal hayat için yapılan çalışmalarda kişilerin motivasyon durumunu fazlasıyla arttırabilir. Günümüzde en büyük şirketler çalışanlarının motivesini sağlamak adına çalışmalar içine girer. Şirketlerin içinde bulunan oyun alanları, spor alanları, müzik dinleme alanları gibi pek çok şey bunlar arasındadır.

Aynı zamanda çalışanlarını tatile gönderen şirketlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Ülkemizde çalışanları motive edecek şeyler fazla görülmezken, Amerika ülkelerinde artık bu durum sıradanlanmış şekilde insanların karşısına çıkar.

Kendilerini sağlanan bu imkanlar sayesinde evlerinde gibi hisseden şirket çalışanları ise, işlerindeki başarısını arttırarak varını yoğunu ortaya koymaya başlar. Aynı zamanda ayın elemanı seçimleri, çalışanlara özel doğum günü kutlamaları gibi kavramlarda aslında birer motive kaynağıdır. Bunlardaki amaç ise kurumsal olarak başarıyı sağlamaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir